Sekcja Psychologii Sądowej i Osobowości na X Krakowskiej Konferencji Psychologii Sądowej 26-17.10.19 Kraków

W dniach 25-27 listopada trójka studentów psychologii (Iga Biadon, Monika Bal, Kacper Piasta) pod opieką dr Renaty Żurawskiej-Żyły wzięli udział w X Krakowskiej Konferencji Psychologii Sądowej. Organizatorami konferencji był: Instytut Psychologii UJ, Katedra Kryminalistyki WPiA UJ, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Koło Naukowe Kryminalistyki UJ oraz Sekcja Psychologii Sądowej KNSP UJ. Konferencja odbyła się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego i miała charakter międzynarodowy.

Podczas sesji posterowej studenci zaprezentowali wyniki przeprowadzonego projektu badawczego Ciemna Triada osobowości a specyfika relacji typu Friends with Benefis. Z rezultatami badań można zapoznać się na załączonym plakacie. Studenci: „Nasz ‘naukowy’ weekend zaczął już w piątek od warsztatów dotyczących pośrednich metod wykrywania kłamstwa prowadzonych przez dr Joannę Ulatowską, polską specjalistką w tej dziedzinie. Poznaliśmy aktualne badania i metody, które mogą być przydatne w ocenie szczerości, np. świadków, pokrzywdzonych czy oskarżonych. W sobotę i niedzielę wzięliśmy udział w wielu ciekawych wykładach i sesjach, których tematyka dotyczyła nie tylko psychologii, również przestępstw i sądownictwa. Szczególnie interesujący był wykład plenarny Davida Cantera, eksperta profilowania psychologicznego przestępców w Wielkiej Brytanii, który prezentował efekty własnych badań i omawiał stworzoną na podstawie analizy autonarracji przestępców typologizację morderstw i ich sprawców. Wystąpienie Marko Jelicicia dotyczące wpływu stresu na pamięć czy wykład Becky Milne, która omawiała standardy policyjnych procedur przesłuchań poszerzyły naszą wiedzę z obszaru psychologii kryminalnej”. Cennym doświadczeniem było uczestnictwo w debacie na temat granic swobody pracy biegłego psychologa oraz przysłuchiwanie się specjalistom z Zakładu Psychologii Sądowej Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Poster prezentowany na konferencji