Przejdź do menu Przejdź do treści

Wyjazdy

1. I obóz naukowo-integracyjny
2. II obóz naukowo-badawczy

 
I obóz naukowo-integracyjny

21-23.05.2021

W majowy weekend Koło Naukowe Control UP wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Wspierania Osób z Autyzmem zorganizowało pierwszy obóz naukowo-integracyjny pod opieką dr Natalii Józefackiej, dr hab. Joanny Kossewskiej, dr Łukasza Krzywoszańskiego oraz mgr Małgorzaty Płoszaj. 

W pierwszy dzień studenci mieli okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu Przedszkola Terapeutycznego Słoneczna Kraina w Cieszynie, w tym uczestniczyć w zajęciach z dziećmi. Odwiedziny przedszkola znacznie poszerzyły ich wiedzę oraz pokazały nowe, funkcjonalne rozwiązania dla ośrodków terapeutycznych. Po dniu spędzonym w Cieszynie przyszedł czas na wędrówkę na górę Błatnia i zakwaterowanie. 

Kolejne dni minęły na górskich wędrówkach, rozmowach z opiekunami, wykładach oraz warsztatach przygotowanych przez Koła Naukowe, dotyczące samoregulacji oraz pracy z osobami z niepełnosprawnościami. 

Wyjazd był pełen nowych doświadczeń,  wspólnych, aktywizujących zadań oraz zdobywania wiedzy. Spędzenie trzech dni wśród ludzi pełnych pasji, z podobnymi zainteresowaniami badawczymi było niezwykle budujące oraz dało wiele energii na dalsze działania. 

Warsztaty dla nauczycieli

W czerwcowe popołudnie członkowie Koła Ctrl UP wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym dla nauczycieli w Przedszkolu Terapeutycznym Słoneczna Kraina w Cieszynie. Szkolenie obejmowało tematykę samoregulacji u dzieci. Członkowie koła oraz dr Natalia Józefacka przygotowali krótki wykład, a także warsztaty pokazujące, jak można obserwować samoregulację dzieci przedszkolnych – w kontekście poznawczym, motorycznym i emocjonalnym, a wszystko to w trakcie wykonywania codziennych aktywności. Warsztat pozwolił wzbogacić wiedzę pedagogów o samoregulacji, a studentom dał okazję do ćwiczenia się w roli popularyzatora nauki. 

 
II obóz naukowo-badawczy

11-18.09.2021

W dniach 11-18 września 2021 r. Koło Naukowe Control UP zorganizowało wyjazd na obóz naukowo-badawczy do Przedszkola Terapeutycznego Słoneczna Kraina w Cieszynie. Studentom towarzyszyli niezmiennie dr Natalia Józefacka, dr Łukasz Krzywoszański, dr hab. Joanna Kossewska oraz mgr Małgorzata Płoszaj. 

Głównym celem obozu było przeprowadzenie badań dotyczących samoregulacji i samokontroli u dzieci. Niewątpliwie kontakt z przedszkolnymi dziećmi był wyzwaniem, ale jednocześnie okazją do rozwoju kompetencji każdego z uczestników. Nauczyliśmy się jak nawiązywać relację z dzieckiem, w jaki sposób motywować, a także jak trudnym i jednocześnie satysfakcjonującym  zadaniem jest współpraca z małym człowiekiem.

Wyjazd był pełen dodatkowych zajęć poszerzających wiedzę i umiejętności:
– wykład z dr Sylwią Wroną poświęcony zagadnieniom oligofrenopedagogiki i tyflopedagogiki;
– wykład z Anną Wojtas-Rduch na temat surdopedagogiki, która zaprosiła również studentów na próbę Niemego Chóru Uniwersytetu Śląskiego;
– warsztaty statystyczne prowadzone przez dr Łukasza Krzywoszańskiego na programach Jamovi i SPSS;
– warsztaty przeprowadzone przez mgr Sylwię Witek z zakresu stosowania i interpretacji testu do diagnozy funkcjonalnej dzieci i młodzieży ABAS-3; 
– warsztaty przeprowadzone przez mgr Tomasza Szturca dotyczące wykorzystania metody fizjoterapeutycznej NDT Bobath przy pielęgnacji niemowląt, w celu profilaktyki prawidłowego rozwoju dziecka.

Obóz udało się zrealizować dzięki środkom Pani Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyny Pluteckiej i dyrektora Instytutu Psychologii dr Rafała Abramciowa.

Najnowsze Posty